Silvestrovské krekry

Varování. Tyto silvestrovské krekry jsou extrémně žravé. Jsou skvělé samostatně, s pomazánkou, dipem anebo k obloženému prkýnku.

Počet porcí:

2 plechy krekrů

Doba přípravy:

40 min (+ 24 hod. odpočinutí v lednici a 1 hod. kynutí)

Kdy podávat:

Pohoštění

 O receptu

Tak tyto domácí krekry jsme si ZA-MI-LO-VA-LI! Příjemná práce s těstem, úžasná chuť a úžasná textura. Vsadím se, že je zařadíte do svých stálých receptů k pohoštění pro různé oslavy.

 

Suroviny

Poliš:

 • 105 g hladké pšeničné mouky (dmBio označení 550)
 • 21 g chlebové pšeničné mouky (dmBio označení 1050)
 • 1/2 ČL sušeného droždí
 • 150 g vody pokojové teploty

  Těsto:

  • 145 g hladké pšeničné mouky (dmBio označení 550)
  • 22 g chlebové pšeničné mouky (označení 1050)
  • Větší 1/2 ČL sušeného droždí
  • 1 ČL soli
  • 40 g vody pokojové teploty
  • 36 g olivového oleje dmBio (+ na vymazání mísy a potření krekrů)
  • Již připravený poliš

   Dokončení:

   • 1 ČL italských bylinek dmBio
   • 1 ČL sezamu dmBio
   • 3 PL dýňových semínek dmBio
   • 1 PL piniových oříšků dmBio
   • Vločková sůl
   • Pecorino/parmazán anebo jiný tvrdý vyzrálý sýr

    Líbí se vám tento recept? Nezapomeňte se podívat na obsah s dalšími 215 do detailu popsanými recepty v našich dvou ULALA kuchařkách. Kuchařky s chuťově vyladěnými recepty obsahují i praktický stojánek a unikátní horní indexy, které usnadňují orientaci v postupu.

    Chci se podívat na ULALA kuchařky.

    Lubojatzky

    Zažijte ULALA ve Vaší kuchyni

    Postup

    Příprava poliše. Do nádoby, ke které máme víko, a tak se do ní nedostane vzduch, nasypeme hladkou pšeničnou a chlebovou pšeničnou mouku. Přisypeme sušené droždí a stěrkou promícháme. Přilijeme vodu pokojové teploty a vše stěrkou důkladně promícháme. Poliš přikrytý víkem vložíme do lednice, kde ho necháme 24 hod. (klidně i 48 hod.), aby výsledné krekry měly fenomenální chuť a silné aroma.

    Příprava těsta. Po minimálně 24 hodinách poliš z lednice vyjmeme a necháme jej zhruba půl hodiny až hodinu odpočívat na pracovní ploše. Záleží, jak velké teplo doma máte a také jestli je váš poliš v plastové anebo skleněné nádobě. My máme doma poměrně chladno a poliš jsme měli v silnostěnné skleněné nádobě, proto jsme ho nechali odpočívat na pracovní ploše 1 hod.

    Po této době nasypeme do mísy od robota hladkou pšeničnou a chlebovou pšeničnou mouku, přisypeme sušené droždí, sůl, vše promícháme a přilijeme vodu pokojové teploty, olivový olej a poliš. Abychom robotu usnadnili práci, nahrubo směs nástavcem typu hák promícháme a poté již necháme hnětení na robotu. Hněteme po dobu 15 min na nižší střední rychlost. Možná bude třeba přidat maličko hladké pšeničné mouky, uvidíte podle toho, jak zvládne váš robot zapracovat v těstu lepek. Konzistenci výsledného těsta můžeme vidět v reel na našem Instagramu. Každopádně mějte na paměti, že vždy po přidání mouky je třeba nechat těsto minimálně dalších 5 minut hnětat.

    Mezitím střední mísu vymažeme troškou olivového oleje. Vypracované těsto přesuneme z mísy od robota plastovou zahnutou kartou (stěrkou) na pracovní plochu a vytvoříme z něj rotací v rukách úhledný hladký a nelepivý bochánek. Ten kartou podebereme a vložíme do mísy vymazané olejem.

    Kynutí těsta. Povrch mísy pečlivě překryjeme potravinářskou fólií a necháme těsto v teple (max. 37 stupňů Celsia) vykynout do dvojnásobného objemu. Potrvá to zhruba 1 hodinu. Těsto kyne pomalu, protože je díky olivovému oleji poměrně mastné.

    Náplň. Mezitím v misce smícháme italské bylinky, sezam, dýňová semínka a piniové oříšky. 

    Příprava krekrů. Do vykynutého těsta bouchneme pěstí a rozdělíme ho na 4 stejně velké kousky. Z každého kousku těsta vytvarujeme kuličku. Nejlépe to jde tak, že rotujeme vůči sobě rukama s malíkovou hranou nakloněnou směrem k těstu. Vše si můžete prohlédnout v našem reel na Instagramu. Kuličku nyní na lehce pomoučené pracovní ploše prsty jedné ruky zploštíme a následně válečkem rozválíme do všech stran tak, aby vznikl kulatý tvar o průměru 25 cm. To stejné uděláme i s druhým kouskem těsta.

    Předehřev trouby. Troubu předehřejeme na 200 stupňů Celsia horkovzduch.

    Zhotovení krekrů. Krekrová placka se skládá ze dvou kulatých placek, mezi kterými je náplň. Proto nyní na jednu placku rovnoměrně nasypeme (necháme 1 cm volný okraj) polovinu množství naší připravené oříškovo-bylinkové náplně a náplň překryjeme druhou vyválenou plackou. Spoje prsty poštípeme, aby se co nejvíce uzavřely, a plackový sandwich přeneseme na arch pečicího papíru – dobré je si nejprve ze všech stran plackový sandwich plastovou kartou z pracovní plochy podebrat a teprve, když je těsto uvolněné, přenést jej na pečicí papír – a na něm placku rozválet válečkem na tak tenko, jak to jen půjde. Čím tenčí, tím křupavější krekry budou.

    Celý pečicí papír opatrně přesuneme na plech a plackový sandwich potřeme mašlovačkou troškou olivového oleje, vidličkou na hodně místech propícháme, osolíme vločkovou solí a pokud máte stejně jako my rádi sýr, posypeme najemno nastrouhaným sýrem.

    Pečení. Vložíme péct do středu trouby a pečeme na horkovzduch 200 stupňů Celsia a pečeme zhruba 15 minut dozlatova.

    Mezitím, co se polovina krekrů peče, zpracujeme stejným způsobem také druhou polovinu krekrů a poté upečeme.

    Servis. Po vychladnutí placku rozlámeme a servírujeme s pomazánkami, s dipy anebo s obloženým prkýnkem.