MAZANEC SE SUŠENÝMI MERUŇKAMI V RUMU

Peřinkový, nadýchaný, nadpozemsky měkoučký. Co je to? Přece náš máslový velikonoční mazanec s celozrnnou moukou a sušenými meruňkami v rumu.😍

Počet porcí:

4

Doba přípravy:

2 hod (vč. kynutí a pečení)

Kdy podávat:

Snídaně, svačina

 O receptu
Velikonoce bez mazance? Neexistuje.🙈 Tak se na něj pojďme rovnou vrhnout.🤗 Něco nám říká, že podobně jako naše vánočka nenechá ani mazanec vaši troubu odpočinout a bude se připravovat jeden za druhým. Protože tenhle mazanec, a to garantujeme, se u vás doma dlouho neohřeje.😁
Suroviny:

TĚSTO

  • 55 g másla
  • 10 g čerstvého droždí
  • 95 g mléka
  • 170 g hladké pšeničné mouky
  • 80 g celozrnné pšeničné hladké mouky
  • 60 g třtinového cukru
  • 2 špetky soli
  • Zrníčka z 1/4 vanilkového lusku
  • Kůra z 1/2 malého bio citronu
  • 1 vejce vel. M šťastné slepičky

MERUŇKY V RUMU DO TĚSTA

  • 60 g sušených meruněk
  • 2 PL kvalitního rumu

NA DOKONČENÍ

  • 1 vejce vel. M na potření
  • 2 PL mléka
  • Plátky nebo hranolky mandlí

K SERVÍROVÁNÍ

  • Máslo
  • Marmeláda
  • Ořechové máslo

Budeme moc rádi, když podpoříte naši tvorbu ❤️. Pokud se vám tento recept líbí, uděláte nám radost, když kouknete na obsah s dalšími 135 do detailu popsanými recepty v naší ULALA kuchařce.

Kuchařka obsahuje i praktický stojánek a unikátní horní indexy, které usnadňují orientaci v postupu.

Koupí naší kuchařky nás podpoříte a my tak budeme moci pro vás vytvářet více receptů na blog.

Moc děkujeme :-).

Chci se podívat na ULALA kuchařku.

Lubojatzky

Zažijte ULALA ve Vaší kuchyni

Na našem e-shopu naleznete taky krásné a funkční kameninové mísy Mason Cash.

Střední mísu z řady In The Forest jsme používáme i my při tvorbě receptů a vy si tak můžete být jisti, že si kupujete kvalitní a námi prověřený produkt.

Chci se podívat na e-shop na mísu Mason Cash.

 

Lubojatzky

Zažijte ULALA ve Vaší kuchyni

Postup

Navážení surovin. Nejradši děláme to, že navážíme všechny suroviny na těsto do mističek. Máslo (55 g) nakrájíme na talířek na kostičky.

Příprava meruněk do těsta. Sušené meruňky (60 g) nakrájíme na drobné kostičky, vložíme je do mističky a zalijeme rumem (2 PL).

Příprava kvásku. Mezitím do čistého hrníčku rozdrobíme čerstvé droždí (10 g) a přisypeme k němu lžičku třtinového cukru. Vidličkou nebo lžičkou obě suroviny mícháme, a tak zahříváme, dokud nevznikne tekutá kašička.

Mléko (95 g) ohřejeme v hrníčku v mikrovlnce max. na 37 °C (to znamená tak, abychom do něj ponořili prst a cítili jej na kůži příjemně). Ohřáté mléko přilijeme k tekuté kašičce z droždí a cukru a zamícháme.

Přisypeme lžičku hladké mouky (z odvážených 170 g) a opět zamícháme.

Celou směs posypeme druhou lžičkou hladké mouky, přikryjeme čistou utěrkou a necháme vzejít kvásek na teplém místě. My to děláme nejradši v troubě, kterou vyhřejeme max. na 37 °C. Kvásek necháme pracovat zhruba 15 min.

Příprava sypké směsi. Mezitím do mísy od robotu prosejeme hladkou (zbytek) a celozrnnou mouku (80 g)  včetně otrub,

TIP: Proč mouku proséváme? Mouka v pytlíku při běžném skladování mírně vlhne, a tak se při prosívání vysuší a především provzdušní, čímž získáme o něco nadýchanější výsledný produkt.

přisypeme třtinový cukr (zbytek), špetky (2) soli, zrníčka z vanilkového lusku (1/2 lusku), citronovou kůru (z 1/2 malého) a vše promícháme.

Příprava tekuté směsi. Vytvoříme důlek, do kterého vyklepneme vejce1 a vzešlý kvásek.

Zamíchání těsta. Nástavcem typu hák suroviny ručně promícháme, aby se suroviny aspoň trošku spojily a my robotu usnadnili práci, a necháme těsto na nízkou rychlost aspoň 10 min zpracovávat.

Po 10 min přidáme do těsta změklé kostky másla (55 g). Je lepší to dělat po částech, třeba na 3×. Vždycky mezitím počkáme, než se kousek másla zapracuje, a pak teprve přihodíme další. Těsto necháme dobrých 10 min zpracovávat. Fakt to neuspěchejte, protože jinak se neprovážou dostatečně vlákna lepku a nedosáhnete správného finálního výsledku. Je důležité dát lepku čas, aby se jeho vlákna stihla navzájem provázat a my tak měli dokonalý nadýchaný a měkoučký výsledek. Celý proces lze samozřejmě dělat také ručně. Možná se může zdát těsto tekutější, než by bylo záhodno, ale nenechte se zmást. Když těsto silikonovou stěrkou převalíme po všech stranách, těsto se jakoby zacelí a je více kompaktní. Pokud i teď se vám zdá tekutější, přisypte trošku mouky. Mělo by se jen mírně lepit.

Do těsta přidáme nacucané meruňky rumem. Pokud ještě nějaký rum zbyl, přilijeme jej do těsta, a necháme naposledy zapracovat dohladka.

Těsto vyklopíme na pracovní plochu a párkrát jej rukama prohněteme do výsledné podoby bochánku.

Kynutí. Zapracované těsto v podobě bochánku položíme do střední mísy vymazané troškou oleje a přikryté voskovaným ubrouskem

(případně potravinářskou fólií nebo čistou utěrkou) necháme ve vyhřáté troubě max. na 37 °C vykynout zhruba 30-45 min nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem. Pozor ale, aby nepřekynulo.

Příprava plechu a vajíčka na potření. V mezičase, co těsto kyne, připravíme plech vystlaný pečicím papírem. Doporučujeme nepoužívat silikonovou podložku namísto pečicího papíru, protože u těchto máslových těst někdy způsobí hladký silikon roztečení do stran. Rozťukneme a promícháme vejce (1) s mlékem (2 PL), kterým budeme následně potírat mazanec.

Příprava mazance. Vykynuté těsto vyjmeme z trouby a uděláme do něj pěstí důlek, aby z něj odešly plyny vzniklé v průběhu kynutí.

Z nakynutého těsta vytvoříme bochánek. Nejlépe to jde tak, že bochánek položíme na pracovní plochu a rukama jej obejmeme s malíkovou hranou nakloněnou směrem dovnitř bochánku. Takto vytvořený bochánek položíme na plech vystlaný pečicím papírem a zakryjeme jej utěrkou.

Kynutí. Pod utěrkou necháme v pokojové teplotě vykynout. Nám to trvalo cca 30 min. Tento proces nevynechejte, pokud dáte vytvarovaný mazanec rovnou do trouby, mohl by popraskat rychlým vykynutím za vysokého tepla. Nedáváme jej kynout do trouby ani na topení, máme odzkoušené, že tak mazanec snadno překyne.

Předehřev trouby. Troubu předehřejeme na 160 °C horkovzduch.

Pečení. Nakynutý mazanec pomažeme rozšlehaným vajíčkem s mlékem pokojové teploty, posypeme plátky nebo hranolky mandlí a pečeme na středním roštu 32 min. V polovině pečení jsme na mazanec dali alobal, protože povrch už začal být krásně zlatavý, ale při píchnutí špejlí mazanec ještě nebyl hotový. Ale tady dost záleží na troubě, je možné, že alobal nebudete potřebovat. Troubu zbytečně neotvírejte. Nechte mazanec krásně péct a až když budete mít pocit, že vršek už je krásný, rychle na mazanec položte alobal a pečte zbytek času.

Po 32 min do mazance píchneme a vyzkoušíme, jestli se na špejli nalepilo nějaké těsto. Pokud ne, hned s ním ven.

Mazanec položíme bez pečicího papíru na chladicí mřížku, kde jej necháme plně vychladnout. Kdybychom do něj zakrojili hned, těsto by se srazilo. A to nechceme. Dobrou chuť a krásné Velikonoce vám s Martinem přejeme.