VALENTÝNSKÉ BORŮVKOVO-CITRONOVÉ BÁBOVIČKY S ARAŠÍDOVO-CITRONOVÝM KRÉMEM

Lehoučké a svěží mini bábovičky. Věříme, že vám spojení lesních borůvek a citronády v těstě nakopne vaše chuťové pohárky, které už jen nakonec pohladí krém z arašídů a citronu. Za 30 min hotovo, a přitom maximum chutí.🥰

Počet porcí:

6 báboviček o objemu 1,18l nebo bábovková forma o objemu 1,18l 

Doba přípravy:

30 min + 16-18 min pečení pro plát / 35-40 min pro bábovkovou formu

Kdy podávat:

Dezert ke kávě / svačina

 O receptu

Valentýn je pro nás svátkem, který slavíme leda tak speciálním receptem na blog.😁 Ale! Aspoň víte, že si na něm dáváme opravdu záležet.🥰 Letos jsem měla snad od prosince v plánu, že to budou mini bábovičky. Evokují totiž ve mně roztomilost a vyzývají k mnohem větším hrátkám ke zdobení než u klasické bábovkové formy.🤗 Chutě jsme nechali velice svěží, aby vybízely k dalšímu a dalšímu soustu. Ale zároveň každé svěží sousto zabalí kolem dokola lahodný a delikátní krém z arašídů. Je to prostě komplexní recept, takže jestli u někoho uvidím bábovičky bez krému, normálně k vám snad dojedu a sama vám tam ten krém doplním!😁❤️ Tak se do nich pustíme, no ne?

Jo, ještě vlastně jedna věc. V receptu používáme náš arašídový Krém a křup, takže si jej nezapomeňte dopředu objednat z našeho e-shopu.🤗 A pokud chcete vidět video recept, najdete ho na našem IG. V něm používáme nádhernou Mason Cash mísu (nejdříve mi připadala větší, ale naprosto jsem se do ní zamilovala a sahám teď po ní nejčastěji přesně kvůli tomu, že je prostorná, mělká a skvěle se v ní cokoliv míchá a zpracovává), vařečku Mason Cash a hlavně nádherný Nordic Ware plát na bábovky. Co se takhle nechat rozmalit a udělat si na Valentýna radost něčím novým do své kuchyně, co vám vykouzlí úsměv na tváři pokaždé, když to uvidíte?😍

Suroviny
Bábovičky

 • 140 g hladké mouky
 • 60 g celozrnné mouky
 • 1/16 ČL soli
 • 1/4 ČL prášku do pečiva
 • 1/4 ČL sody
 • 100 g světlého třtinového cukru
 • Zrníčka ze 4 cm venilkového lusku
 • Kůra z 1/4 bio citronu
 • 140 g podmáslí
 • 60 g másla (+ 1 PL na vymazání formiček)
 • 2 vejce vel. M šťastné slepičky
 • 100 g citronády (my použili značku SANPELLEGRINO – běžně dostupná citronová limonáda v plechovce s bublinkami ve všech obchodech)
 • 100 g mražených/čerstvých lesních borůvek
 • 1 ČL hladké mouky
Arašídový krém

 • 100 g mascarpone
 • 100 g bílého jogurtu (my měli Activii)
 • 2 ČL kvalitního rumu
 • 20 g cukru moučka
 • 2 ČL citronády
 • 40 g arašídového Krém a křup (lze nahradit jiným arašídovým máslem, ale samozřejmě to nebude vončo :-))
Na dozdobení (dle chuti)

 • Kakaové boby
 • Pár kuliček mražených/čerstvých lesních borůvek
 • Lístky čerstvé meduňky
 • Pudrový cukr

Líbí se vám tento recept? Nezapomeňte se podívat na obsah s dalšími 215 do detailu popsanými recepty v našich dvou ULALA kuchařkách. Kuchařky s chuťově vyladěnými recepty obsahují i praktický stojánek a unikátní horní indexy, které usnadňují orientaci v postupu.

Chci se podívat na ULALA kuchařky.

Lubojatzky

Zažijte ULALA ve Vaší kuchyni

Postup

Všechny suroviny na bábovičky z lednice vyjmeme a necháme 30 min v pokojové teplotě.

1. Na sypkou směs do velké mísy prosejeme přes jemné sítko hladkou (140 g) a celozrnnou mouku (60 g) – kousky otrub u celozrnné mouky, které zbydou v sítku, taktéž vysypeme do mísy. Přisypeme cukr (100 g), sůl (1/16 ČL), kypřicí prášek (1/4 ČL) a sodu (1/4 ČL). Přidáme zrníčka z vanilkového lusku (4 cm) a najemno nastrouhanou kůru z bio citronu. Vše společně vařečkou promícháme.

2. Do střední mísy nalijeme podmáslí (140 g), rozpuštěné máslo (60 g), žloutky (2) (bílky (2) vložíme do vysoké nádoby vhodné na šlehání) a citronádu (100 g). Metličkou společně všechny tekuté suroviny prošleháme,

3. Troubu předehřejeme na 180°C horkovzduch.

4. Nyní pečlivě mašlovačkou vytřeme rozpuštěným máslem (1 PL) všechna zákoutí formy. Na tyto mini bábovičky nepoužíváme olej ve spreji, protože je v bábovce cítit a to já teda radši chuť másla než oleje. :-))

5. Bílky ve vysoké nádobě vyšleháme tyčovým mixérem s nástavcem typu metlička dotuha.

6. Teprve teď do sypké směsi přelijeme tekutou směs a jen tak, aby se těsto spojilo, vařečkou promícháme. Začneme natřikrát přidávat sníh. Každou část sněhu přidáváme postupně a stěrkou se snažíme sníh zabalit do zbytku těsta. Děláme to opatrně, abychom si udrželi těsto co nejvíce nadýchané.

5. Nyní vyjmeme lesní borůvky (100 g) z mrazáku a promícháme je s hladkou moukou (1 ČL). Tento trik zabrání tomu, že se borůvky propadnou na dno formy.

6. Do mísy s těstem přidáme obalené borůvky a velice krátce stěrkou promícháme, aby se těsto co nejméně zabarvilo.

7. Teď pracujeme rychle. Protože borůvky začnou pouštět šťávu a zbarvovat nám těsto tím, jak se začnou rozmrazovat. Všechny bábovičky naplníme těstem. Na tuto formu o objemu 950 ml vyšlo těsto naprosto přesně. Dospod bábovičky jsem se snažila lžící vkládat těsto, které není moc obarvené, aby byly bábovičky po upečení na povrchu pěknější. Ale to je jen estetická záležitost. :-))

8. Pečeme na středním roštu 16 min. Nezapomeneme samozřejmě ke konci této doby do bábovičky píchnout dřevěnou špejlí a pokud se na ní nic nepřichytí, bábovičky vyjmeme. Nebojte se toho, že nebudou mít na povrchu takovou tu pevnější kůrku, jak to známe z klasických bábovek. Je to dáno tím, že tohle těsto je opravdu jemné, nadýchané, spíše až muffinové. 🙂

9. Po upečení položíme plát na 5 min vychladnout na pracovní plochu. Po této době bábovičky opatrně vyklopíme na chladicí mřížku, kde je necháme plně vychladnout.

10. Mezitím, co se bábovičky pečou, připravíme krém. Ve střední misce smícháme mascarpone (100 g) – případnou tekutinu vylijeme, abychom si moc nezředili krém, bílý jogurt (100 g), rum (2 ČL), cukr moučku (20 g), citronádu (2 ČL) a arašídový Krém a křup (40 g). Metličkou vše promícháme do jemného krému a vložíme přikryté voskovaným ubrouskem (nebo potravinářskou fólií) do lednice vychladit, dokud bábovičky nevychladnou.

11. A poslední část – kompletace. Do bábovičky pokojové teploty lžičkou navrstvíme co nejvíce krému, vše posypeme kakaovými boby, dozdobíme pár kuličkami borůvek, lístky čerstvé meduňky a přes sítko jemně posypeme cukrem. A to je vše. Snadné, že? :-)) Pokud všechny bábovičky nesníte hned, pak je uchovejte v krabičce bez přístupu vzduchu v lednici, ale před servírováním je nechte aspoň 15 min povolit v pokojové teplotě, aby se všechny chutě správně rozvinuly.

12. Budeme nesmírně rádi, když nám dáte vědět, jak vám chutnalo. Ať už tím, že s námi budete na IG sdílet vaše upečené bábovičky, anebo třeba zanecháte komentář tady na blogu.🤗 Moc děkujeme.