CITRONOVO-BANÁNOVÁ BÁBOVKA

Tahle bábovka se stala hitem Instagramu. A snad nebyl nikdo, kdo ji nevyzkoušel a naprosto si ji nezamiloval. Naši ji pečou pravidelně, protože to spojení chutí, mmm, to vás dostane. Přitom, kdo by to byl řekl, že citron a banán budou takoví nerozluční kamarádi :).

Počet porcí:

4

Doba přípravy:

1 h 30 min (z toho 50 min pečení)

Kdy podávat:

Snídaně nebo ke kafíčku po obědě

 O receptu

Do MasterChefa jsem trénovala dokonalou bábovku, kdyby náhodou došlo na výzvu tohoto typu. Ta obsahovala hodně cukru, másla a tajné přísady, kterou zatím nechci prozradit! 😀 Recept jsem pro účely blogu pozměnila, díky použití banánu jsem dala o polovinu méně cukru, použila jsem špaldovou mouku a pomazlila se s těstem tak, aby z toho vzešla dokonalá vlhká bábovka. Kdo by to byl řekl, že k citronu půjde tak dokonale banán. :-). Pokud by vám kousek těsta zbylo, není problém jej dát do muffinovských košíčků a upéct v nich. 🙂

Suroviny

TĚSTO je připravené pro formu o objemu 2,4 l

 • 240 g másla
 • 4 vejce vel. M šťastné slepičky
 • 40 g mléka
 • 240 g světlého třtinového cukru
  • TIP: Tento typ cukru je důležitý proto, že jeho ostré krystalky při šlehání narušují máslo, a tak se máslo vyšlehá kvalitněji.
 • 1/2 ČL celého muškátového oříšku (nastrouháme jej o něco později)
 • Zrníčka z 1/2 vanilkového lusku
 • 12 PL citronové šťávy
 • Kůra z 1 středního bio citrónu
 • 200 g banánu
 • 260 g špaldové hladké mouky
 • Menší 1/8 ČL soli
 • 4 g kypřicího prášku do pečiva
 • 4 g sody na pečení
Budeme moc rádi, když podpoříte naši tvorbu ❤️. Pokud se vám tento recept líbí, uděláte nám radost, když kouknete na obsah s dalšími 135 do detailu popsanými recepty v naší ULALA kuchařce. Kuchařka obsahuje i praktický stojánek a unikátní horní indexy, které usnadňují orientaci v postupu.

Koupí naší kuchařky nás podpoříte a my tak budeme moci pro vás vytvářet více receptů na blog.

Moc děkujeme :-).

Chci se podívat na ULALA kuchařku.

Lubojatzky

Zažijte ULALA ve Vaší kuchyni

Na našem e-shopu naleznete taky krásné a funkční formy na bábovku Nordic Ware z litého hliníku.

Formu Nordic Ware jsme použili i my při tvorbě tohoto receptu a vy si tak můžete být jisti, že si kupujete kvalitní a námi prověřený produkt.

Podívejte se na video na našem Instagramu, jak to formě při práci v kuchyni sluší.

Chci se podívat na e-shop na formy Nordic Ware

 

Lubojatzky

Zažijte ULALA ve Vaší kuchyni

Postup

Odpočinutí surovin. Všechny suroviny na těsto z lednice připravíme na pracovní plochu a necháme odpočívat aspoň půl hodiny v pokojové teplotě. Děláme to proto, aby nám výsledné těsto pěkně naskočilo. U potravin s rozdílnými teplotami se může srazit.

Utření másla. Změklé máslo (240 g) nakrájíme na tenké obdélníčky. Pomocí stěrky máslo vložíme do mísy od robotu a přidáme cukr (240 g). Pokud nemáte robot, použijte tyčový mixér. Máslo šleháme na vysokou rychlost míchací metlou 30 min, dokud se krásně nerozvoní, nenabyde na objemu a nezesvětlá. Neuspěchejte tento krok, věřte mi, také díky tomuto bláznivému šlehání pak budete chrochtat blahem.

Příprava těsta. K máslu přidáme najemno nastrouhaný muškátový oříšek (1/2 ČL nebo dle chuti), zrníčka z vanilkového lusku (1/2 lusku), přilijeme žloutky (4) (bílky (4) vyklepneme do vysoké nádoby, kde je budeme později šlehat tyčovým mixérem s nástavcem typu metlička do tuha) a šleháme, dokud se vše nespojí.

Teprve poté (za stálého míchání robotu na velmi nízkou rychlost) pomalu přilijeme citronovou šťávu (12 PL), mléko (40 g) a přidáme nastrouhanou citronovou kůru (1 střední citrón). Vše necháme jen jemně promíchat, aby se směs spojila.

Do mísy přidáme (za stálého míchání robotu na velmi nízkou rychlost) vidličkou najemno rozmačkaný banán (200 g), necháme jemně promíchat a následně přisypeme prosátou mouku (260 g) se solí (1/8 ČL), kypřicím práškem (4 g) a sodou (4 g).

Předehřev trouby. Troubu mezitím předehřejeme na 160 ° horkovzduch.

Zhotovení těsta. Z bílků vyšleháme sníh do tuha. Nezapomínejme na to, že je třeba mít krásně čistou, odmaštěnou a suchou mísu a metličku. Jakmile bude sníh tvořit tužší špičku, přidáme první třetinu sněhu do těsta a halabala promícháme stěrkou. První část sněhu slouží k tomu, aby se směs naředila. Po hrubém zapracování přidáme druhou třetinu sněhu a už opatrnými pohyby překlápíme těsto po sněhu. Stejně opatrně to uděláme i se třetí třetinou.

Příprava formy. Formu v tomto okamžiku vystříkáme velmi pečlivě olejem ve spreji a ihned do ní nalijeme těsto. V těstu je soda, a tak musí jít co nejrychleji do trouby, protože její funkce začíná fungovat ihned po spojení s kyselou surovinou.

Pečení. Bábovku pečeme na středním roštu v troubě na 160 °C horkovzduch přibližně 45 min – 50 min. Každá trouba ale i forma pečou jinak, a tak doporučujeme píchnout do nejvyššího místa v bábovce špejlí, pár sekund ji tam podržet a následně vytáhnout. Pokud na ní nezůstane nalepené těsto, je na čase bábovku vytáhnout. Pokud by začala bábovka v průběhu pečení na povrchu tmavnout, přikryjeme ji alobalem, než se dopeče ve středu.

Vyklopení. Upečenou bábovku vyjmeme z trouby a necháme ji zhruba 5 min odpočinout. Mezitím nachystáme chladicí mřížku a chňapky, které použijeme na vyklopení bábovky z formy. Teď je to trošku alchymie, ale tímto přístupem se nám VŽDYCKY vyklopily všechny naše bábovky, které jsme kdy upekli, a to i přesto, že pracujeme s velmi výrazným reliéfem ve formách. Důležité je nechat upečenou bábovku 5 min v pokojové teplotě. Bábovka se totiž maličko ve formě smrskne, a tak jde poté snáze vyklopit. Po 5 min odpočívání položíme na formu chladicí mřížku, na ruce dáme chňapky a formu i s mřížkou převrátíme o 180°. Rozhodně se nesnažte s bábovkou jakoby silou bouchnout, utrhla by se někde v polovině. Pokud nepůjde nyní vyklopit, pak obrátíme formu zpět a bábovku necháme dalších 5 min odpočinout.

Do teplé bábovky nezakrojujeme, zbytečně by se srazila. Naopak ji necháme zchladnout do pokojové teploty a poté si vychutnáme klínek.